ITF in mednarodno razvojno sodelovanje Slovenije
Vlada Republike Slovenije je med najpomembnejšimi donatorji ITF. Z rednimi letnimi donacijami namenjenimi projektom, ki jih s partnerji izvaja ITF, je prispevala preko 16 milijonov evrov, od katerih je več kot 5,4 milijonov evrov prispevala skozi Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije. Za obdobje 2021 in 2023 je Republika Slovenija namenila še dodatnih 1.520.000 evrov za naslednje projekte:
- Krepitev psihosocialne dobrobiti otrok iz Ukrajine (več informacij)
- Nadaljnja zdravstvena rehabilitacija žrtve oboroženega konflikta v Ukrajini (več informacij)
- Podpora MDC Polikliniki v Kabulu, Afganistan (več informacij)
- Aktiviranje človeških virov za pomoč prebivalcem Gaze in Zahodnega brega (več informacij)
- Izobraževanje o nevarnostih min in eksplozivnih ostankov vojne za sirske begunce v Jordaniji (več informacij)
- Zdravstvena rehabilitacija otrok iz Belorusije (več informacij)
- Podpora Predstavniški pisarni ITF v Bosni in Hercegovini ter protiminskemu delovanju v Bosni in Herzegovini (več informacij)
- Naslavljanje ranljivih skupin v Libanonu (več informacij)
- Čiščenje eksplozivnih sredstev in oživljanje kmetijstva na očiščenih območjih v severovzhodni Siriji (več informacij)
- Krepitev kibernetske varnosti v Republiki Kirgiziji (več informacij)
- Psihosocialna rehabilitacija otrok – žrtev oboroženega spopada v Gorskem Karabahu (več informacij)
- Psihosocialna rehabilitacija ukrajinskih beguncev (več informacij)
- Zdravstvena in psihosocialna pomoč ukrajinskim begunskim otrokom v Moldovi (več informacij)
- Čiščenje eksplozivnih ostankov vojne v Iraku (več informacij)
- Zdravstvena rehabilitacija žrtev oboroženega konflikta v Ukrajini (več informacij)
Sledite tej povezavi za več informacij o programih Mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije.
Krepitev psihosocialne dobrobiti otrok iz Ukrajine
Psihosocialna dobrobit otrok iz Ukrajine se bo krepila skozi rehabilitacijo, ki vključuje razne terapije, sprostitvene aktivnosti, tečaje ipd. V Mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije Debeli rtič bomo tako v naslednjih dveh letih pripeljali 142 otrok iz Ukrajine, ki so utrpeli travmatične izkušnje oboroženega konflikta v državi.

Nadaljnja zdravstvena rehabilitacija žrtve oboroženega konflikta v Ukrajini
Deklica, ki je v letu 2015 izgubila nogo v mestu Mariupol v Ukrajini, je že prestala pet faz zdravstvene rehabilitacije in prejela podkolensko protezo ter plavalno protezo. Zaradi njene rasti in trajnostnega pristopa, ki je ključen pri žrtvah oboroženih konfliktov, potrebuje dodatne terapije, rehabilitacije in prilagoditve, da lahko normalno živi in se njeno zdravstveno stanje izboljšuje.

Podpora MDC Polikliniki v Kabulu, Afganistan
Projekt je namenjen prebivalkam in prebivalcem severozahodnega predela Kabula, kjer se nahaja MDC Poliklinika. V času projekta bo zagotovljenih več kot 15.000 različnih brezplačnih zdravstvenih storitev s področja ginekologije, zobozdravstva in fizioterapije za ženske. Projekt je posebno osredotočen na ciljno skupino žensk in deklic.
Psihosocialna pomoč žrtvam konflikta in pomoč na področju celostne rehabilitacije v Gazi
Prvi cilj projekta, ki ga sofinancira tudi Republika Koreja, je nudenje psihosocialne pomoči otrokom, žrtvam oboroženega konflikta v Gazi. Nadalje se projekt osredotoča na prispevanje k hitrejši in učinkovitejši ponovni integraciji žrtev v družbo ter k izboljšanju strokovnega znanja o celostni rehabilitaciji. Projekt stremi tudi k izboljšanju spretnosti strokovnjakov na področju fizikalne medicine in rehabilitacije.

Izobraževanje o nevarnostih min in eksplozivnih ostankov vojne za sirske begunce v Jordaniji
Projekt se osredotoča na dvig zavesti o tveganjih in nevarnostih min/EOV ter spodbujanje varnega vedenja med sirskimi begunci v Jordaniji, s ciljem minimizirati število eventualnih žrtev ob povratku v domovino. Program se osredotoča na izvedbo delavnic o nevarnosti min/EOV za približno 12.000 otrok in odraslih. V projektnem obdobju 2021-2022 bodo sirski begunci v Irbidu prejeli tudi osnovno izobraževanje o preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni (Covid-19).

Zdravstvena rehabilitacija otrok iz Belorusije
Ob eksploziji jedrskega reaktorja v Černobilu leta 1986 se je v ozračje sprostila velika količina radioaktivnih delcev, ki je najbolj prizadela obmejna območja današnje Rusije, Ukrajine in Belorusije. Radioaktivno onesnaženje ima dolgoročne negativne posledice na zdravstveno stanje tudi poznejših generacij. ITF je za projektno obdobje 2021-2022 v sodelovanju z Mladinskim zdraviliščem in letoviščem Rdečega križa Slovenije in z drugimi partnerji pripravil nadaljevanje programa rehabilitacije, katere cilj je prispevati k lajšanju in zdravljenju obolenj 60 beloruskih otrok v starosti med 7 in 14 let, ki so posledica jedrske nesreče v Černobilu.

Podpora Predstavniški pisarni ITF v Bosni in Hercegovini (BIH)
Bosna in Hercegovina se še vedno sooča s problemom min in neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), ki ovirajo varnost njenih prebivalcev in razvoj družbe. Namen delovanja ITF v BiH je zagotoviti učinkovito in nemoteno izvajanje programa protiminskega delovanja v skladu z nacionalno strategijo BiH. Približno pol milijona prebivalcev še vedno živi na minsko/NUS sumljivih področjih. V letu 2021 je glavni cilj zmanjšati minsko sumljive površine pod 1.000 km2. S podporo razvojnega sodelovanja MZZ, Predstavniška pisarna ITF v BiH podpira aktivnosti ITF, kar omogoča učinkovito izvajanje del razminiranje, koordinacijo z nacionalnimi organi, donatorsko skupnostjo in drugimi partnerji.

Naslavljanje ranljivih skupin v Libanonu
Sirska kriza je v manj kot petih letih povečala prebivalstvo Libanona za 28 %, kar je prispevalo k že obstoječim hudim socialno-ekonomskim razmeram in povzročilo resen pritisk na že tako preobremenjene javne službe in skupnosti države, vključno z zdravstvenimi in izobraževalnimi storitvami ter dostopom do zaposlitve. Libanon trenutno gosti približno 1,5 milijona beguncev, večinoma iz sosednje Sirije (ZN / vlada Libanona). To stanje je še poslabšala eksplozija v bejrutskem pristanišču z uničujočimi zdravstvenimi, psihološkimi in materialnimi posledicami. Ranljive skupine v Libanonu (vključno z žrtvami min/ERW, žrtvami eksplozije v Bejrutu, sirskimi begunci) nujno potrebujejo dolgoročno podporo, medtem ko trenutna pandemija COVID-19 še dodatno močno bremeni zdravstvene storitve v državi.
Projekt naslavlja nujne zdravstvene, psihosocialne in gospodarske potrebe 185 ranljivih posameznikov v Libanonu, izvedene aktivnosti pa bodo pripomogle k splošnemu izboljšanju kvalitete življenja vključenih posameznikov in jim olajšale ponovno vključitev v družbeno, politično in gospodarsko življenje.
Čiščenje eksplozivnih sredstev in oživljanje kmetijstva na očiščenih območjih v severovzhodni Siriji
Cilj tega projekta je podpora aktivnost, ki bodo notranje razseljenim družinam pomagale, da dostojanstveno in varno preživijo zimo. Obenem želi ITF s tem projektom postaviti temelje za podporo aktivnosti, s katerimi bo po eni strani pomagal ozaveščati o nevarnosti eksplozivnih sredstev, po drugi strani pa bo pomagal odstranjevati eksplozivna sredstva v skupnostih, ki živijo na ogroženih območjih.

Krepitev kibernetske varnosti v Republiki Kirgiziji
ITF v sodelovanju s partnerjem Viris izvaja usposabljanje, katero namen je poučiti bodoče strokovnjake na področju kibernetske varnosti in jim dati orodja za prenos pridobljenega znanja naprej. Pilotni projekt se izvaja na Ameriški univerzi v Srednji Aziji, s tremi fazami delavnic in mentorstvom domačih študentov na področju splošne kibernetske varnosti, kibernetske higiene in pisanja varne kode.
Psihosocialna rehabilitacija otrok – žrtev oboroženega spopada v Gorskem Karabahu
V letu 2022 bo v psihosocialno rehabilitacijo vključenih 12 otrok in mladostnikov, ki so žrtve oboroženega spopada v Gornjem Karabahu. Program individualne in skupinske terapije bo vseboval različne aktivnosti, katere bodo izboljšale psihofizično dobrobit otrok. Projekt se bo izvedel v sodelovanju z Mladinskim zdraviliščem in letoviščem Rdečega križa Slovenije - Debeli rtič.
Psihosocialna rehabilitacija ukrajinskih beguncev
V letu 2022 bo ITF v sodelovanju s Mladinskim zdraviliščem in letoviščem Rdečega križa Slovenije - Debeli rtič izvedel projekt psihosocialne rehabilitacije ukrajinskih beguncev v Sloveniji. 80 beguncev, otrok in staršev, se bo udeležilo delavnic psihosocialne terapije, ki so namenjeni naslavljanju travmatičnih izkušenj oboroženega konflikta v Ukrajini.
Zdravstvena in psihosocialna pomoč ukrajinskim begunskim otrokom v Moldovi
V obmejnih krajih med Moldovo in Ukrajino je naraščajoče število beguncev – večinoma otrok in mater. Poleg zdravstvenih problemov, med katerimi je tudi pomanjkanje zdravil, so otroci in matere obremenjeni s psihičnimi travmami vojnih dogajanj in s stiskami begunske situacije. Moldova je od vseh država, ki sprejemajo begunce, najbolj revna in ima najmanj možnosti, da zagotovi potrebna zdravila in osnovno psihosocialno zaščito otrok in podporo materam. Zato se je ITF odločil za obliko pomoči v obliki zdravil za otroke in njihove matere ter za organiziranje dnevnih dejavnosti za otroke, ki bodo ublažile psihične posledice oboroženega konflikta in begunstva ter razvedrile otroke, obenem pa okrepile matere, da bodo lažje opravljale svoje materinske funkcije in psihično obvladovale travme in izgube, ki so jih doletele. V projekt bodo vključeni kot izvajalci tudi begunci – ukrajinske vzgojiteljice, učiteljice in druge osebe, ki bodo delovale kot pomožno osebje pri izvajanju projekta.
Čiščenje eksplozivnih ostankov vojne v Iraku
Po desetletjih vojn je Irak najbolj država z največjim območjem onesnaženim z eksplozivnimi ostanki vojne. Na severu države, v avtonomni regiji iraški Kurdistan je največja skrb t.i. legacy contamination, tj. onesnaženost, ki izvira iz obdobja pred letom 2014. Po obstoječih ocenah je z eksplozivnimi ostanki vojne onesnaženih preko 260 km2 ozemlja, ki negativno vplivajo na preko 600 lokalnih skupnosti. Lokalne oblasti so v zadnjem letu poročali o preko 30 žrtvah eksplozivnih ostankov vojne na območju iraškega Kurdistana, kar priča o veliki nevarnosti, ki jo eksplozivna sredstva predstavljajo za življenja lokalnega prebivalstva. Onesnaženost z eksplozivnih ostanki vojne onemogoča uporabo zemljišč za kmetijstvo ali družbeno-ekonomske druge dejavnosti, dostavo pomoči ranljivim prebivalcem, ter ovira delovanje osnovne javne infrastrukture.
Projekt naslavlja izjemne potrebe Iraka – konkretno regije iraški Kurdistan – na področju protiminskega delovanja. Hkrati z izjemnim povečanjem onesnaženih površin, ki je posledica okupacije skupine Islamska država, je upadlo zanimanje za čiščenje miniranih površin, ki izhajajo iz obdobja pred letom 2014, in ki jih je Irak dolžan očistiti v skladu z zavezami iz Konvencije o prepovedi protipehotnih min. Zlasti iraški Kurdistan se sooča z velikim mankom sredstev, saj protiminsko delovanje v regiji že nekaj let ni financirano iz državnega proračuna. Aktivnosti se posledično izvajajo v zelo omejenem obsegu, čeprav so na voljo vse kapacitete in oprema. ITF bo v okviru projekta podprl logistiko in transport deminerskih ekip, kar bo omogočilo delo vsaj 20 deminerskim timom. Ti bodo delovale v štirih provincah na najbolj prioritetnih območjih iraškega Kurdistana v skladu z iraško strategijo na področju protiminskega delovanja.
Zdravstvena rehabilitacija žrtev oboroženega konflikta v Ukrajini
Do 22 žrtev oboroženega konflikta v Ukrajini bo v sodelovanju z URI-Sočo v Sloveniji prejelo zdravstveno rehabilitacijo, ki vključuje zdravljenje, pregled za ugotovitev dejanskega stanja, izvedbo triaže, rehabilitacije ter opremljanja z medicinskimi pripomočki. Rehabilitacije vseh žrtev konfliktov zahtevajo trajnosten in celosten pristop k rehabilitaciji, kar prinaša tako tako fizično kot psihično podporo. Izbranim žrtvam oboroženega konflikta v Ukrajini bodo izboljšani pogoji za uspešno reintegracijo v družbo ter doseganje enakovrednega položaja v družbi.
Vabljeni k ogledu aktivnosti ITF drugod po svetu.